top of page

About me

DSC_6079.jpg
DSC_6079.jpg
DSC_6079.jpg

I came to Iceland and absolutely felt for its nature and peace. My first travel to Iceland was in June 2015, and like almost all travellers, even I was driving around the island by car to explore the country's best-known places. Eventually, I visited also Thórsmörk in July 2017. I didn't understand why is this place so powerful for me. I didn't know that till the moment when I hiked the Valahnúkur mountain. That was breathtaking and I started crying for no reason. That place and the view all around the glaciers and valleys was so strong. I come from the Czech Republic which is a completely different type of nature and everything smaller than here in Iceland. Iceland has given respect to nature. Iceland has become my biggest love and my second home. 
I´ve lived in Iceland since May 2018.

 

Kdo mě zná, ví, že od chvíle, co jsem poprvé navštívila Island, stal se mou největší láskou.

Fotografka, grafička a ilustrátorka s otevřenou myslí pro tvorbu.

Jsem vizuální a grafický designer. Mé zkušenosti s grafikou sahají až k UX designu pro desktop a mobilní aplikace, tvorbě ikon.

Kontaktujte mě

tel: +420 777 872 963

e-mail: toma.janice@gmail.com

facebook/instagram: toma.janice

POSTCARDS instagram: jt_drawcards 

Pro mnoho lidí je tvorba součástí bytí. Pro mě je bytím samotným.

Skrze prožitky a přírodu vím, že existuji. Skrze tvorbu promlouvám. Skrze tělo jsem hmotná a mohu ovlivňovat svět kolem sebe.

Malba a fotografie je pro mě řeč na jiné úrovni. Řeč beze slov. Řeč energie, kterou předávám skrz záznam své existence.

Vaše zprávě byla odeslána. Děkuji za přízeň.

bottom of page