top of page
Search
  • JT

02: Vždyť je tam zima a půl roku tma!


V tomto článku vám nastíním otázku: Proč zrovna Island? A taky nějaké užitečné informace k cestování po Islandu.

Nejčastěji se setkávám s dotazem: Proč zrovna Island? Vždyť je tam zima a půl roku tma! Odpověď je jednoduchá...

Já nejsem úplně člověk, který by se vyžíval v příliš teplých dnech a jezdil na dovolenou, kde bude trávit celé dny u moře a slunit se. Nejlepší dovolená pro mě vždy byla na vodě. Aktivní dovolená v podobě sjíždění českých řek pro mě byla dlouhá léta nejlepší možnost, jak trávit léto. Měla jsem ale taky touhu cestovat. V létě je Island super destinací pro lidi, kteří rádi chodí krajinou a prostě jen tak "jsou". Jsou součástí okolní přírody a tvoří jí v tu chvíli stejným dílem, jako tráva, kopce a kamení.

Pak je tady druhá, taková osobnější věc. Tou je až osudová přitažlivost mezi jednou obyčejnou češkou (mnou) a „malým“ ostrovem na pomezí Severního ledového a Atlantského oceánu. Paradoxně je tento ostrov rozlohou větší než Česká republika, i když na něm žije jen zlomek obyvatel, co v ČR. Navíc ho omílá Golfský proud, takže tím jsou teploty na Jižním pobřeží značně ovlivněny.

Jökulsárlón 2015

IMG: Ledovcová laguna Jökulsárlón / Jižní pobřeží Islandu / 2015

Každý určitě zažil pocit, když někam přijel, ať to byla třeba jen dovolená nebo nějaké místo mimo jeho domov, a řekl si, "Tady jsem už někdy byl. Tady je mi naprosto krásně. Tady se cítím, jako kdybych přijel domů." Takto to mám já s Islandem. Pro mě je Island místem, které je zároveň i domovem (isk: heima). Je to divné, nepopsatelné, ale je to tak. Tím nechci říct, že Česká republika pro mě není domov. Tím chci pouze vysvětlit svou neuvěřitelnou touhu vracet se na Island stále dokola a nikdy mě neomrzí, možná. A zatím mě neodradilo ani různorodé počasí. Island mi prostě vstoupil do srdce od první chvíle a každý, kdo mě o něm viděl nebo slyšel vyprávět to jistě pochopil. Postupně vám v jednotlivých článcích odkreji svou cestu takhle na sever...

Na Islandu je sice půl roku tak nějak šero až tma... na druhou stranu je zde také období celodenního světla. Takže proč vyzvedávat negativa, když si můžete svobodně vybrat, jaké období je pro vás to nejlepší pro návštěvu? Když jsem poprvé v životě viděla tzv. Půlnoční slunce, byla jsem ohromená. Slunce se prostě pohybovalo po obzoru a nezapadlo. Byli jsme v tu dobu na Islandu již několik dní a dostali se na sever do oblasti, která se jmenuje Ásbyrgi, nedaleko Húsavíku. Nádherný kaňon vykotlaný řekou po mohutné erupci před několika tisíci lety. Kaňon má podkovovitý tvar a některé stěny se tyčí až do výšky 8 metrů. Panuje zde naprostý klid a celé noci uslyšíte jen ptáky. V kaňonu je i celkem velký a dobře zařízený kemp, kde se nám fakt hodně líbilo. Kaňon vám také může posloužit jako nástupový bod na dvoudenní trek, který vede až k Dettifossu. Trek je moc pěkný a jdete místy mohutných čedičových útvarů, které lemují ledovcovou řeku Jökulsá. Z konce treku jezdí zpět do Ásbyrgi autobus, takže zde můžete po celou dobu parkovat automobil. Uprostřed treku je i kemp. Zde je ale dobré myslet na to, že je tam hodně hmyzu (mušek). To je ostatně otravný detail více míst na Islandu, např. u jezera Mývatn na Severu ostrova.

Kaňon Ásbyrgi

IMG: Kaňon Ásbyrgi a pohled směr Severní ledový oceán / Severní Island / 2015

Půlnoční slunce je možné vidět během června, 21. 6. je nejdelší den v roce.

Půlnoční slunce - Ásbyrgi 2015

IMG: Půlnoční slunce nad Severním ledovým oceánem / Ásbyrgi / Severní Island / 2015

No a jak je to se zimou. Myslím tím chladem během letních měsíců, protože Islandská zima je úplně jiná kapitola. Na Islandu, v létě, se opravdu moc neohřejete. Průměrná letní teplota (červen-červenec-srpen) se pohybuje mezi 10-19 oC přes den a v noci, i když je víceméně světlo, klesá teplota někdy až k 7 oC v závislosti, kde se na ostrově nacházíte. Na druhou stranu, pokud chcete trekovat a poznávat zdejší krajinu s holemi v ruce a batohem na zádech, denní teploty jsou úplně tak akorát na to, aby se vám šlo pohodlně. V roce 2017 jsem zažila i počasí, kdy oficiálně měli všichni Islanďani volno v práci. Hezkých dní tam moc není, a pokud je opravdu teplo na tílko, celý Rejkjavík je v parcích a sluní se.

Cestování po Islandu ve zkratce

Island vás naprosto zklidní a posune do módu odpočinku, to si alespoň myslím já. My tady ve střední Evropě máme mnoho silnic a dálnic, kde se dá rychle jezdit a často i tyto rychlosti všichni porušujeme, ruku na srdce. Na Islandu je jen jedna, asi 50 km dlouhá dálnice mezi Keflavíkem (což je mezinárodní letiště, kam přiletíte z Prahy) a Rejkvajíkem. Na této dálnici je maximální povolená rychlost 90 km v hodině, pokud to nezměnili. Pak tam mají jednu okružní silnici kolem celého ostrova a spoustu silnic typu F. Nezažila jsem moc aut, která by jela víc než 90tkou. Ta rychlost se tam celkem dodržuje, protože pokuty jsou pak opravdu vysoké. V zemi, kde policisté nenosí zbraně, si na sebe musejí vydělat jinou cestou a tou jsou právě pokuty za rychlost. Policisté jsou tam snad nejchudší veřejný orgán, prý.

IMG: Šotolinová cesta do Landmannalaugaru / Island / 2017

Silnic typu F je na ostrově nespočet a někdy je rozeznáte od okolní krajiny jen tím, že jsou lemovány kameny. Jinak jsou to šotolinové cesty s hromadou děr a hrbolů, a taky často přetínají nějaký brod. Proto i pojišťovny, které pujčují auta, zakazují na tyto cesty vjíždět. Pokud ovšem nemáte vypůjčené vhodné auto.

Okružní silnice kolem celého ostrova se jmenuje Ring Road a řekla bych, že za poslední roky na ní začalo být opravdu rušno. Když jsme ji objížděli v roce 2015, stěží jsme denně potkali více než 4 auta, v závislosti na tom, kde jsme se pohybovali. Nyní, v hlavní letní sezóně je tu dost provoz. To i ukazuje na obrovský nárůst počtu turistů. Díky tomu jsou i nejatraktivnější místa přeplněná lidmi. Člověk opravdu musí vědět, v kterou denní hodinu tam není tolik lidí, aby si užil dokonalost a jedinečnost místa u vodopádu, ledovce nebo geisíru. Na druhou stranu, počet aut na silnici Ring Road, v hlavní sezóně, dost napomáhá stopařům. Takže není problém projet stopem celé Jižní pobřeží, co mi říkali kamarádi. Také na Islandu funguje spolujízda, která se dá sjednat v kempech nebo na serveru: http://www.samferda.net/ ...Teď jsem ještě našla islandskou verzi spolujízd: https://www.carpoolworld.com

Pokud pojedete autem, nenechte se vyděsit, najíždění k čerpací stanici je obousměrné.

Já jsem si v roce 2017 vyzkoušela i jízdy autobusy. Na Islandu je několik společností, které vás dovezou k těm nejatraktivnějším místům a zároveň vás tam nechají pokochat třeba i 30 minut, než pojedete dál. Není to nic moc, ale varianta to je, pokud člověk nemá odvahu na stopování nebo spolujízdu a je pro něj drahé si půjčit auto. Autobusy, v hlavní sezóně, mají navazující jízdní řády a jezdí opravdu na čas. Skvělé je, že na místech přestupu stojí i 15 minut a vy tak máte čas si dojít nakoupit do obchodu nebo na benzinku (tyto přestupy jsou většinou na parkovištích s obchodním domem nebo benzinkou). Nejhezčí přestup jsem vždy uskutečňovala u vodopádu Seljalandsfoss.

Na přestupy je nejlepší si vzít jízdní řád do ruky, protože i když se některá místa snažíte vyslovit co nejlépe, řidič vám nerozumí. Pak přijde jen jediná možnost, a to ukázat prstem. Takhle jsem jednou málem jela do Selfossu místo Seljalandsfossu, i když to na délku slova vůbec nedává smysl, proč mi řidič nerozuměl.

IMG: Přestupová stanice autobusu u vodopádu Seljalandsfoss / Jižní pobřeží Islandu / 2017

Pokud chcete jít trek Laugavegur nebo Fimmvörðuháls, je možnost si koupit tzv. Hiking pass. Je dobrý pro lidi, kteří si nechtějí půjčovat auto a potřebují se dostat na jedno z míst, kde budou vycházet na trek. Pak mají několik možností, kde trek ukončit a opět sednout na autobus a jet do Rejkjavíku. To vše v jedné ceně. https://www.re.is/iceland-on-your-own/passports/hiking-on-your-own/ Autobus odjíždí z hlavního autobusového terminálu - BSÍ Bus Terminal Reykjavik, který se nachází kousek od centra hlavního města.

Mohla bych pokračovat dál a vypsat mnoho dalších odkazů a možností, jak cestovat a jaké společnosti použít, to ale není úplně předmětem tohohle blogu. Pokud má někdo nějaký dotaz, napište mi, ráda poradím s hledáním jízdních řádů apod.

 

Všechny fotografie použité v tomto článku jsou mým majetkem a vztahují se na ně autorská práva. Není povoleno je používat bez svolení autora. Děkuji za pochopení.

174 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page